Syberyjskie Neva Masquarade


Można by powiedzieć, że rasa ta wyhodowała się sama. Powstała ona w sposób całkowicie zgodny z naturą, bez żadnej ingerencji człowieka. Koty te pochodzą z lasów dalekiej Syberii. Właśnie dzięki tamtejszemu klimatowi (trudne warunki i sroga zima) zawdzięczają swoją gęstą, półdługowłosą szatę. Dzięki temu również odznaczają się zaletami takimi jak: wytrzymałość, odporność na choroby, inteligencja i elastyczność przystosowawcza. 

Neva Masquarade jest wyjątkowo urzekającą odmianą kota syberyjskiego. Nazwę tę nadano na cześć rzeki Nevy przepływającej przez St. Petersburg, miasto słynące z maskarad - wielkich balów maskowych. Tutaj muszę się pochwalić, że moja wspaniała kotka hodowlana importowana jest właśnie z St. Petersburga.  W XVII w. doszło do samoistnych krzyżowań między „dzikimi” syberyjczykami a kotami syjamskimi, które gdy przeminęła na nie moda, opuściły carskie pałace i zmuszone zostały do prowadzenia plebejskiego życia. Kot syberyjski Neva Masquarade od "właściwego" syberyjczyka różni się jedynie charakterystycznym, syjamskim umaszczeniem i soczyście niebieskimi oczami. Cechy te stwarzają podobieństwo z kotem birmańskim czy ragdollem. Dlatego rasy te są często mylone.

Charakterystyka: Są to koty półdługowłose. Dorastają do imponujących rozmiarów. Kocury tej rasy osiągają wagę 6-10kg! Specyficzne są pędzelki włosów wyrastające ze środka uszu, jak również między poduszeczkami łapek. 

Szata nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wcale nie musimy jej wyczesywać. Sierść tych kotów nie ma tendencji do filcowania (pakulenia się). Co porównując np. z kotem perskim jest ogromną zaletą.  Zalecam jednak szczotkowanie w okresach linienia. Dużo łatwiej jest zebrać martwy włos ze szczotki niż z kanapy. Piękny wygląd tych kotów nie stanowi ich jedynej zalety. Mają przemiły charakter. Są bardzo kontaktowe, inteligentne, zabawne i ciekawskie. Nie liczmy więc na to, że będą się cały dzień wylegiwać na kanapie. Jak najbardziej nadają się na towarzyszy dzieci, cierpliwie znoszą wszelkie objawy czułości z ich strony. Lubią przebywać w towarzystwie ludzi i potrzebują częstego z nimi kontaktu. 

Nevki rodzą się całkiem białe. Charakterystyczne ciemne znaczenia na jasnym futerku zaczynają się pojawiać po tygodniu. Najpierw zaczyna ciemnieć nosek. W miarę dorastania – znaczenia na pyszczku, uszach, łapach i ogonie coraz bardziej się rozrastają i ciemnieją. Im starszy kociak, tym ładniej zaznaczona maska. Ostateczne wybarwienie następuje dopiero po 12 miesiącu życia. Tyle należy również poczekać na „właściwą” długość włosa. Przy czym trzeba pamiętać, że w sezonie zimowym szata jest bardziej okazała.

Oprócz pięknego wyglądu i wspaniałego charakteru, wyjątkowość syberyjczyków polega na HIPOALERGICZNYCH cechach ich futra. Bowiem w ich ślinie nie występuje białko Fel D1, które jest silnym alergenem. Co prawda to nie jedyny czynnik wywołujący alergię na koty, ale reaguje na niego aż 85% alergików. Niemniej jednak hodowca nie może zagwarantować, że kociak na pewno nie będzie uczulać ponieważ zależy to od indywidualnego poziomu alergii. Jeśli masz bardzo silną alergię i nie chcesz ryzykować, warto odczulić się np. metodą biorezonansu BICOM.