Poradnik


Rasy do wyboru do koloru

Ludzie często podziwiali koty i doceniali ich piękno, ale nie mieli nic przeciw temu, by stawały się jeszcze piękniejsze. Ciągle jacyś hodowcy próbują wyhodować nowe rasy kotów. Powinni jednak pamiętać, by przede wszystkim nie szkodzić...

Kurioza spotkać można wśród wszystkich zwierząt. Koty nie są tutaj wyjątkiem. Istnieje kilka ras utrzymanych tylko po to, by zadowolić tych, którzy gustują w tym co dziwaczne i niezwykłe. Obecnie istnieje na świecie ok. 40 kocich ras (nie licząc odmian). Liczne z nich powstały w efekcie żmudnej, wieloletniej pracy hodowców, inne były wynikiem spontanicznych mutacji.

Przedziwne rasy cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ wzbudzają pewną "sensację". A wiadomo, że człowiek z natury rzeczy łasy jest na wszelkiego rodzaju (nie zawsze przemyślane) "nowinki". W tym przypadku niewielu jednak zdaje sobie sprawę, jaki los zgotował "kotom niezwykłym" homo czasami sapiens.

SFINKS
Rozpoznawalny na pierwszy rzut oka - bezwłosy kot. Brak futra czyni go bardzo wrażliwym na zimno i szkodliwe działanie promieni słonecznych. Potrzebuje stałej opieki higienicznej, należy go codziennie kąpać aby usunąć nadmiar łoju .Sfinksy i Reksy (o kręconej sierści) to jedyne rasy kotów , których skóra wydziela tłustą warstwę sebum. U pozostałych kotów funkcję ochronną skóry przejmuje „normalne” futerko ; )

KOT PERSKI
Wszystkim dobrze znany długowłosy arystokrata. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kot perski musi być codziennie czesany, w innym wypadku jego długa i delikatna sierść ulega filcowaniu i zmienia się w dredy. Niestety spotyka się koty perskie, które nie pozwalają na czesanie, i opiekunowie ich zmuszeni są okresowo je strzyc. Przykry natomiast jest fakt, że ekstremalna selekcja doprowadziła do wyhodowania kota perskiego ze spłaszczonym pyszczkiem ("peke-face" twarz pekińczyka) z bardzo krótkim i zadartym nosem. Niestety takie zakrzywienie stwarza poważne trudności z oddychaniem i zaburzenia w działaniu kanalików łzowych, co powoduje ciągłe łzawienie.

KOT Z WYSPY MAN
Koty te zawdzięczają swoją sławę dwóm cechom, a mianowicie: Po pierwsze rodzą się bez ogonów, a po drugie, kicają jak króliki! Taki sposób poruszania się wynika z tego, że tylne łapy są dłuższe od przednich. Wskutek zniekształcenia końcowego odcinka kręgosłupa cierpią na rozmaite dolegliwości.

REKSY (koty owieczki)
Wyjątkowe koty o kręconej sierści. Posiadają jeszcze inną charakterystyczną cechę, w odróżnieniu od innych kotów - pocą się. Konieczne więc są regularne kąpiele w celu usunięcia nadmiaru łoju (tłuszczowa wydzielina skóry), w innym wypadku może dojść do powstania tłustych plam na skórze.


Hodowanie nowych ras to wielka odpowiedzialność, którą na zawsze ponosić będzie człowiek... lecz kot może dotkliwie odczuwać. Nie hodujmy i nie rozmnażajmy zwierząt chorych, obciążonych wadami genetycznymi czy niezdolnych do normalnego życia. Czyż nie lepiej skoncentrować się na rasach istniejących, wszak pośród wielu odmian barwnych można także eksperymentować, a jest to zdecydowanie bardziej bezpieczne.