Poradnik


Co dwa zwierzaki to nie jeden

Jeśli mamy już w domu kota lub psa...

Miłośnicy kotów wiedzą, że kota z powodzeniem można zostawiać samego w domu. Kiedy jesteśmy w pracy - kot najprawdopodobniej śpi i w spokoju czeka na nasz powrót. Jest to niewątpliwie ich wielką zaletą. Jednakże kiedy nasza nieobecność wydłuża się w "nieskończoność", samotne koty z nudów i z rozpaczy mogą wpadać na głupie pomysły.

Dwa koty nie stanowią dużo większego problemu niż jeden, a gdy Ty spędzasz większość czasu poza domem, one nie będą narożone na samotność, wszak co dwa koty to nie jeden.

Jeśli masz już jednego kota i chciałbyś mu sprawić towarzysza zabaw, powinieneś pamiętać o tym, że kotek w ciągu pierwszych miesięcy życia beż zastrzeżeń przyzwyczai sie do drugiego kota. Z wiekiem jednak proces dostosowania się może być trudniejszy i żmudniejszy. Dorosłemu kotu trzeba taktownie "przedstawić" młodego kociaka.


A oto kilka sztuczek mających na celu przyspieszenie wzajemnego poznawania:

Żeby koty od początku mogły się wyczuwać węchem, można nowo przybyłego kociaka lekko musnąć zapachem swoich najczęściej używanych perfum - zapach bowiem łączy. Im szybciej kociak "zmiesza" się z zapachem nowego domu, tym lepiej. Można również oba posypać tym samym pudrem, żeby mogły się od razu wywąchać. Pierwszego kota trzeba więcej głaskać i chwalić, żeby nie był zazdrosny o nowego. Młodszy nie weźmie nam tego za złe, gdyż z młodzieńczą beztroską musi najpierw wszystko zbadać, a po swoją porcję pieszczot przyjdzie i tak. Stan "zapoznania” między kotami trwa ok 2 tygodnie. Do tego czasu nie należy się zbytnio przejmować "niezbyt przyjaznym" nastawieniem obu kotów względem siebie. Nieszkodliwe "fukania" na tym etapie znajomości są jak najbardziej normalne. Kiedy lody zostaną w końcu przełamane, nasi ulubieńcy na długie lata staną się nierozłącznymi towarzyszami.



Dowiedziono naukowo, że dwa koty trzymane razem żyją dłużej, gdyż podczas wspólnej zabawy zażywają więcej ruchu i są szczęśliwsze. Z dwoma kotami jest znacznie zabawniej a kłopotów tyle samo.


Pies z kotem

Przysłowiowa niechęć między psem i kotem jest bajką. Aczkolwiek jeśli pies przyjaźni się z naszym domowym kotem, nie oznacza tego, że będzie on uwielbiał wszystkie koty. Przyjaźń psa do naszego kota wcale nie wyklucza "pogoni" za innymi, obcymi kotami. Pamiętajmy również, że kota mieszkającego w dobrej komitywie, pod jednym dachem z psem nie można okreslić ogólnie jako przyjaznego wobec wszystkich psów! Do obcych zwierząt będzie zawsze podchodził z rezerwą.

Najprościej przyzwyczaić do siebie psa i kota, gdy oba są jeszcze młode. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, jeśli jedno ze zwierząt mieszka już od dłuższego czasu w domu i odczuwa pojawienie się innego jako naruszenie rewiru. Doświadczenie uczy, że psy jako zwierzęta stadne prędzej akceptują nowo przybyłych i przyjmują ich do stada. Warunkiem szybkiego sukcesu jest jednak młody wiek drugiego zwierzaka.